Гострі бронхіти в дітей є одними з найпоширеніших причин для звернення за медичною допомогою. Таке захворювання супроводжується запальним процесом у бронхах і може бути спровоковане різними факторами (вірусами, бактеріями, алергенами тощо). Найчастіше бронхіт у дітей має вірусне походження1. Спробуємо розібратися, чому може розвинутися таке захворювання, і як із ним впоратися.
Гострі бронхіти в дітей зазвичай починаються як звичайна застуда. Нерідко їх провокує перебування на сухому й холодному повітрі. Ризик хвороби зростає в разі:
Симптоми бронхіту в дитини зазвичай включають:
Часто вірусний бронхіт у дітей супроводжується клінічними проявами вірусної інфекції (нежитю, кон’юнктивітом). Може спостерігатися підвищення температури, стомлюваність, відсутність апетиту.
Лікарі виділяють кілька різновидів бронхіту, які можуть розвинутися в дітей. Серед них:
Багато батьків цікавляться, як зрозуміти, що в дитини починається бронхіт. Насправді, визначити розвиток хвороби під силу тільки лікарю — сімейному лікарю, педіатру або пульмонологу. Самостійно складно зрозуміти, де локалізується запалення, а симптоматика в разі трахеїту, бронхіту та пневмонії може бути приблизно однаковою. Тому хвору дитину має обов’язково оглянути лікар, він же розповість, що робити для одужання. Щоб запідозрити або підтвердити бронхіт у дітей, діагностика може включати:
Зазвичай цих заходів достатньо, щоб визначити локалізацію запалення і зробити висновки про тяжкість хвороби. У разі підозри на бактеріальну інфекцію лікар може призначити додаткові дослідження, наприклад, аналіз крові.
Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.
У сучасній світовій медицині звичайний гострий вірусний бронхіт належить до захворювань, що самолікуються і зазвичай закінчуються протягом 10–14 діб. Тому терапія такого захворювання зазвичай здійснюється в домашніх умовах і має симптоматичний характер.
Тому всім батькам, які цікавляться як лікувати бронхіт в дітей, рекомендується дотримуватися простих рекомендацій:
Незалежно від віку дитини, як лікувати бронхіт у дітей у домашніх умовах визначає тільки лікар. Самолікування не рекомендоване. Важливо пам’ятати, що в 90 % випадків бронхіт має вірусну причину, тому немає сенсу приймати антибіотик. Антибактеріальні препарати діють винятково на бактерії, за вірусів вони будуть не просто марними, а і шкідливими. Невиправдане застосування таких ліків робить серйозний внесок у зростання резистентності бактерій, що збільшує ризик появи важких хвороб, які не піддаються лікуванню. Тому в усьому світі профілактика необґрунтованого призначення/прийому антибіотика — це дуже актуальна тема.
Обираючи препарати від бронхіту в дітей, варто звернути увагу на рослинний препарат Бронхипрет®. Це ліки відомої німецької компанії Біонорика®. Вони створені вченими за унікальною та інноваційною технологією фітонірингу, що об’єднує досягнення фітотерапії та інжинірингу. Препарат має доведену ефективність і в багатьох країнах входить до стандартних протоколів лікування кашлю. Зокрема Бронхипрет® рекомендований у Польщі та Німеччині.
Цей лікарський засіб можна використовувати для лікування дітей уже з дворічного віку — їм можна давати сироп Бронхипрет®. Старшим малюкам (від 6 років) уже можна давати краплі (розчин), а підліткам (від 12 років) таблетки. Бронхипрет® чинить комплексний вплив:
Тривалість застосування ліків при бронхіті в дітей зазвичай становить 1 тиждень. Якщо після закінчення цього часу симптоми зберігаються, необхідно проконсультуватися з лікарем.
За відсутності адекватного лікування, за тяжкого зниження імунної функції та впливу інших чинників, що провокують, можливі такі наслідки бронхіту в дітей:
У деяких випадках є ризики поширення ускладнень і на інші органи дихальної системи. Зокрема, на тлі бронхіту в дитини може розвинутися синусит або отит.
Розібравшись, від чого в дітей бронхіт, можна легко зробити висновки про те, якою має бути профілактика бронхіту в дитини. Оскільки хвороба найчастіше має вірусний характер, рекомендується:
Якщо виникають часті бронхіти в дитини, профілактика обов’язково повинна включати підвищення загальної резистентності організму. Важливо, організувати:
Також лікарі рекомендують робити дітям щеплення від грипу та пневмококу, щоб знизити ризики важких захворювань.
1Anumeha Singh; Akshay Avula; Elise Zahn. Acute Bronchitis. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-.
2ТОКАРЄВА НАТАЛIЯ МИХАЙЛIВНА. ОСОБЛИВОСТІ МУКОЗАЛЬНОГО ЗАХИСТУ ПРИ ГОСТРИХ БРОНХІТАХ У ДІТЕЙ. Дніпро-2019
3Т. Г. Березна. ПЕРСОНІФІКОВАНИЙ ПІДХІД ДО ЛІКУВАННЯ ГОСТРИХ БРОНХІТІВ У ДІТЕЙ. ПРАКТИКА, ЩО ЗАСНОВАНА НА ДОКАЗАХ. Астма та алергія. 2022. № 4. С. 31–37
4DEGAM S3-Leitlinie Husten, AWMF-Registernummer 053–013, Stand Juni 2021; Therapieempfehlung bei akutem Husten für Thymian-Efeu/Primel Kombinationen, S.35 und 38
5Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci — aktualizacja, Klinika Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego, Warszawski Uniwersytet Medyczny i in, Katarzyna Krenke i in., Lekarz POZ 3/2022