Бронхіт - поширене запальне захворювання, що трапляється в дорослих і в дітей. Воно призводить до запалення бронхів і, найчастіше, має інфекційну природу. Понад 90% бронхітів спричиняються вірусами, а менш як 10% - бактеріями1. Найчастіше така хвороба проходить легко без особливих ускладнень, але в деяких ситуаціях вона може протікати нетипово. Якщо до класичної картини приєднується інша інфекція або патологія, лікарі діагностують ускладнений бронхіт. Спробуємо розібратися в особливостях такої хвороби трохи детальніше.
Отже, термін ускладнений бронхіт використовується в разі ускладненого перебігу звичайного гострого бронхіту. При цьому дуже важливо відрізняти ускладнений перебіг первинної хвороби від ускладнень після її розвитку. У першому випадку спостерігається наявність якихось чинників, які роблять хворобу складнішою, нетиповою, такою, що складно піддається лікуванню, або важкою з погляду на самопочуття хворого. Водночас негативні наслідки бронхіту - це ускладнення, які виникають після одужання (повного або умовного) і можуть порушувати якість життя людини надалі (в т.ч. в довгостроковій перспективі).
Ускладнений бронхіт може спричиняти:
Також варто враховувати, що запалення бронхів не є ускладненням ГРВІ або ГРЗ. І грип ускладнений бронхітом - це не надто коректне визначення. Бронхіт можуть викликати ті самі віруси, що й звичайну застуду.
Ускладнений бронхіт вважається небезпечнішим, ніж звичайне гостре захворювання, оскільки він може з більшою часткою ймовірності спричиняти різні ускладнення. Серед них:
Також ускладнений бронхіт може спричиняти хронізацію запального процесу. У цьому разі діагностується рекурентний бронхіт. Він проявляється загостреннями кілька разів на рік.
Щоб запобігати ускладненню бронхіту, симптоми первинної гострої інфекції краще не ігнорувати. Зверніться по медичну допомогу за появи кашлю, особливо якщо хвороба протікає особливо важко або нетипово. Профілактика ускладнень бронхіту включає скрупульозне дотримання рекомендацій лікаря. Не варто займатися самолікуванням і, тим більше намагатися перенести хворобу на ногах.
Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.
Якщо розвинувся ускладнений бронхіт, лікування має підбирати лікар після діагностики. Пацієнту можуть давати ті самі рекомендації, що й під час терапії звичайної гострої інфекції, зокрема:
Також лікарі можуть призначати препарат Бронхипрет® від Біонорика®. Це рослинний препарат із доведеною ефективністю. Він рекомендований протоколами в Польщі та Німеччині4,5 для лікування кашлю при бронхіті. Його активні компоненти допомагають:
Бронхипрет® допомагає лікувати кашель, а не маскує симптоми хвороби.
Також придушити симптоми ускладненого бронхіту допоможе специфічне лікування, підібране з урахуванням клінічної картини та результатів діагностики. Пацієнту з обструкцією можуть бути призначені інгаляції з препаратами для розслаблення мускулатури бронхіального дерева. Особам з алергією прописують антигістамінні засоби, які допомагають усунути набряк і запалення, викликані алергічною реакцією.
Ускладнений бронхіт може нести серйозну загрозу і порушувати здоров'я легенів. Тому важкий нетиповий перебіг такої хвороби не можна залишати без уваги. Щоб запобігати ускладненню бронхіту, необхідно дотримуватися рекомендацій лікаря.
1Edward E. Walsh. Acute Bronchitis. Mandell, Douglas, and Bennett's Principles and Practice of Infectious Diseases. 2015.
2Vardhmaan Jain; Rishik Vashisht; Gizem Yilmaz. Pneumonia Pathology. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-.
3Muhammad F. Hashmi; Maryam Tariq; Mary E. Cataletto. Asthma. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan.
4DEGAM S3-Leitlinie Husten, AWMF-Registernummer 053-013, Stand Juni 2021; Therapieempfehlung bei akutem Husten für Thymian-Efeu/Primel Kombinationen, S.35 und 38
5Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci – aktualizacja, Klinika Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego, Warszawski Uniwersytet Medyczny i in, Katarzyna Krenke i in., Lekarz POZ 3/2022