Кашель — один з найчастіших симптомів захворювань дихальної системи, з яким стикаються люди протягом усього життя. Він є складним захисним рефлексом, що допомагає очищати дихальні шляхи від потенційно небезпечних речовин. Усім дорослим важливо знати основні поняття про кашель та його різновиди, щоб мати можливість собі допомогти та вчасно вилікувати захворювання.
Щоб зрозуміти, який кашель мучить людину та як його лікувати, існують класифікації за різними ознаками. Однією з ключових є відмінність характеру кашлю, що дозволяє визначити, з яким типом проблеми зіткнувся організм та як краще підійти до її вирішення:
Як правило, відрізнити продуктивний та непродуктивний кашель легко, його можна чути навіть без специфічного обстеження.
Тривалість є важливим показником, що допомагає визначити вид кашлю. Залежно від тривалості симптому, кашель ділять на кілька типів:
Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.
Для початку лікарі збирають анамнез та запитують пацієнта, чи мали місце такі симптоми, як задишка, підвищення температури, біль у зоні грудної клітки, зміни ваги та кровохаркання. Також фахівці з'ясовують, чи не було в людини контактів із хворими на туберкульоз, чи були у нього в історії хвороби дихальної системи.
Після збору анамнезу діагностичні заходи можуть включати такі методи обстеження:
Для визначення типу кашлю лікарі також повинні з'ясувати, чи не є пацієнт курцем та чи не приймає ліки проти серцевої недостатності.
Для того, щоб розпізнати кашель та його різновид, слід звернутися до свого сімейного лікаря або отоларинголога (ЛОРа). Вони призначать необхідний метод дослідження, лікування, або ж направлять до іншого профільного лікаря, який допоможе в конкретному випадку.
Якщо кашель пов'язаний з інфекційними чи запальними хворобами дихальної системи, вони призначать лікування, яке може складатися з таких груп медичних препаратів:
Наразі все частіше до Європейських протоколів лікування входять засоби на рослинній основі, оскільки вони м'якше діють на організм та не викликають багато побічних ефектів. Одним з таких ліків є Бронхипрет® від німецького виробника Біонорика, який являє собою комбінацію натуральних екстрактів.
Бронхипрет® володіє такими ефектами:
Препарат володіє високими профілем безпеки та рівнем доказової бази (1B), а також включений до трьох протоколів лікування кашлю в Європі, у тому числі в Польщі та Німеччині. Компоненти в його складі діють за принципом синергізму, посилюючи лікувальні дії один одного та усуваючи причину патології.
Засіб представлений у трьох формах: таблетках, розчині та сиропі. Таблетована форма дозволена дітям від 12 років та дорослим, зручніша для підлітків та людей з активним способом життя. Сироп призначений для дітей віком від двох років, однак існує також дозування для дорослих. Розчин являє собою концентрований та економний засіб, що можна приймати дітям від 6 років та дорослим.
Будь-які препарати слід приймати тільки після консультації з лікарем та встановлення точної причини кашлю.
1“Роль фітопрепаратів у полегшенні кашлю з позиції доказової медицини” Тематичний номер «Пульмонологія, Алергологія, Риноларингологія» № 1 (54), 2021
2“Ефективність і переносимість екстракту чебрецю та плюща BNO 1200 при відповідальному самолікуванні гострого кашлю: обсерваційне дослідження” Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 9 (526), 2022 р.
3“Клінічні переваги лікування гострих респіраторних інфекцій рослинними препаратами: досвід Німеччини” Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 11 (528), 2022 р.
4“Сталість та відтворюваність якості фітопрепаратів як сучасне досягнення концепції фітонірингу” Тематичний номер «Педіатрія» № 1 (72) 2024 р.
5Mohamed S. Alhajjaj “Chronic Cough” In: StatPearls. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan. 2024 Feb 29. PMID: 28613542 Bookshelf ID: NBK430791
6Наказ МОЗ України від 8 червня 2015 р. № 327 “Уніфікований клінічний протокол первинної медичної допомоги «Кашель у дорослих»”
7Carlo Capristo (et.al.) “Post-infectious persistent cough: pathogenesis and therapeutic options” PMID: 28565899 DOI: 10.23736/S0026-4946.17.04958-1
8Kian Fan Chung (et.al) “Prevalence, pathogenesis, and causes of chronic cough” PMID: 18424325 DOI: 10.1016/S0140-6736(08)60595-4