Багато батьків можуть бентежитись, коли педіатр встановлює дитині діагноз "бронхіт". Раніше під час цього захворювання дітей відправляли в лікарню і призначали антибіотики в уколах. Але сьогодні підходи до терапії хвороби змінилися, і в більшості випадків її лікують у домашніх умовах, але під контролем та наглядом лікаря.
Бронхіти бувають гострі та хронічні. У дитячому віці частіше зустрічається саме гостра форма. Також педіатри виділяють три варіанти хвороби:
Найчастіше захворювання спричинене вірусною інфекцією. Бронхіти зазвичай розвиваються в осінньо-зимовий період на тлі застуди та ГРВІ. Основною причиною запалення бронхів є:
Бактеріальні бронхіти в малюків трапляються дуже рідко, їх можуть спричинити хламідії або мікоплазма. Також бронхи уражаються під час кашлюку.
Зверніть увагу: у бакпосіві мокротиння нерідко виявляються стрептококи, стафілококи та інші мікроорганізми. Але вони не є збудниками хвороби, а просто потрапляють у бронхіальний слиз із ротової порожнини.
Також запальний процес у бронхах може виникнути через вдихання хімічних речовин, які подразнюють бронхи, або коли дитина поперхнулася їжею та порушилося ковтання.
Батьки часто цікавляться в лікарів, чому діти хворіють по-різному. З однією дитиною їм доводиться постійно сидіти на лікарняних через запалення бронхів, а друга лише кілька разів на рік підхоплює нежить. Причинами частих бронхітів у дітей можуть бути:
Причиною обструктивного бронхіту в дітей молодшого віку зазвичай є вірусні інфекції, а старшого — алергічні реакції.
Найхарактерніша ознака бактеріального і вірусного бронхіту в дітей — це кашель. Спочатку він сухий і пов’язаний із подразненням кашльових рецепторів через запалення слизової оболонки трахеї та бронхів. Діти погано переносять такий виснажливий болісний кашель. Потім у дихальних шляхах починає вироблятися слиз — мокротиння. Коли його стає багато і воно легко відходить, кашель стає вологим (продуктивним).
Також лікарі часто вживають термін "малопродуктивний кашель". Це означає, що мокротиння виділяється, але в невеликій кількості, водночас відхаркування ускладнене. Такий кашель може спостерігатися на початку захворювання та у період одужання.
Температура в дітей під час бронхіту піднімається по-різному, але зазвичай вона вища за 38°С. Загальний стан не надто порушується, ознак сильної інтоксикації, як під час грипу та інших захворювань не спостерігається. У малюків може відзначатися помірне зниження апетиту, але за температури до 38,5°С більшість із них активні.
Також під час бронхіту можуть спостерігатися інші симптоми ГРВІ:
Якщо хвороба спричинена аденовірусом, у малюка нерідко з’являються ознаки кон’юнктивіту. Також для цієї інфекції характерна тривала (до двох тижнів) і двохвильова лихоманка.
Вважається, що гострий бронхіт — це той, який триває 3 тижні, але здебільшого симптоми зникають через 10–14 днів, хоча невелике покашлювання може зберігатися довше.
Під час бронхіоліту й обструктивного бронхіту в малюків може відзначатися задишка й утруднений видих, свистяче дихання. У підлітків він частіше проявляється сухим кашлем через спазм бронхів.
У разі хронічного бронхіту в дітей в період загострення з’являється підвищення температури й кашель з відходженням мокротиння.
Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.
Бронхіт у дітей — це найчастіше ускладнення гострої вірусної інфекції. Щоб захистити дитину від поширення мікроорганізмів на нижні дихальні шляхи, необхідно не тільки лікувати симптоми ГРВІ, а й приймати препарати для профілактики ускладнень.
Для цього педіатри рекомендують рослинні засоби, але не будь-які відхаркувальні збори, а фітоніринговий препарат Бронхипрет® на основі екстрактів трав від німецької компанії Біонорика СЕ. Під час досліджень було встановлено, що призначення цих ліків із перших днів вірусного захворювання зупиняє поширення інфекції в нижні відділи дихальної системи, і бронхіт зазвичай не розвивається.2
Науковці та лікарі пов’язують профілактичну дію Бронхипрету® з лікувальними ефектами ефірних олій чебрецю (противірусним, антибактеріальним). Якщо почати приймати цей рослинний засіб у перші дві доби від початку ГРВІ, у більшості випадків ускладнень вдається уникнути.
Також для запобігання гострому бронхіту в дітей профілактика включає:
Для зниження ризику обструктивного бронхіту в дітей профілактика — це ще й правильне лікування ГРВІ. Безконтрольний прийом антибіотиків, інгаляції з ефірними оліями можуть спричинити алергічну реакцію і, як наслідок, спазм бронхів.
Зверніть увагу: Бронхипрет® розслабляє мускулатуру бронхів, тому широко застосовується для попередження їхнього спазму та обструкції.
Неускладнений бронхіт без вираженої обструкції можна лікувати й у домашніх умовах — за рекомендаціями лікаря та з його регулярними оглядами.
Зверніть увагу: якщо в малюка змінився кашель (став «лаючим»), з’явився сиплий голос, почалося гучне свистяче або дуже часте дихання — огляд фахівця потрібен негайно, це свідчить про розвиток ускладнень.
Лікування бронхітів у дітей включає:
Важливо! Протокол лікування бронхіту в дітей не передбачає призначення антибіотиків із перших днів хвороби. Ці препарати використовують тільки під час підтвердження наявності бактеріальної інфекції або під час розвитку ускладнень (повторного інфікування).
Бронхипрет® містить у складі екстракти лікарських рослин:
Завдяки комбінованому складу ліки комплексно впливають на всі ланки запального процесу й можуть замінити собою кілька синтетичних препаратів. Також у дослідженні було зазначено, що Бронхипрет® забезпечує більш безпечне лікування дітей, ніж інші засоби.2
Фармакотерапевтичні ефекти Бронхипрету®:
Цей натуральний фітопрепарат дозволений дітям із двох років у формі сиропу, із 6 років у формі розчину та з 12 років у формі таблеток.
Зверніть увагу: у сиропі немає цукру, і він не шкодить зубам, також може застосовуватися в разі цукрового діабету. А його приємний смак подобається всім малюкам.
Рослинний препарат Бронхипрет® від компанії Біонорика СЕ допомагає не тільки усунути симптоми ГРВІ, а й запобігти розвиткові бронхіту. Але якщо хвороба вже виникла — не варто впадати у відчай, фітотерапія полегшить стан малюка і прискорить одужання.
1 Спеціалізований медичний портал Health-ua.com Стаття «Острый бронхит у детей: принципы диагностики и терапии»
2 Вакуленко Л. И. Возможности фитотерапии в профилактике острого бронхита как осложнения ОРВИ / Л. И. Вакуленко, И. И. Самохина // Семейная медицина. — 2015. — № 5. — С. 181–184.
3 Державний реєстр лікарських засобів. Бронхипрет®. Інструкції.