Кашель у дітей — дуже поширений симптом. Найчастіше він виникає на тлі різноманітних застудних захворювань, які регулярно виникають у дитячому віці. Такий кашель, як правило, супроводжується і іншими симптомами ГРВІ — нежиттю, підвищеною температурою, болем у горлі, симптомами інтоксикації тощо.1. Але що робити, якщо покашлювання турбує малюка виключно вранці? Існують різні чинники, які можуть викликати ранковий кашель у дитини. Спробуємо розібратися в їхньому розмаїтті трохи детальніше.
У пошуках відповіді на запитання, чому в дитини ранковий кашель, потрібно згадати, що таке порушення не є самостійним захворюванням. Це самостійний симптом, який може вказувати на наявність деяких проблем зі здоров’ям або навіть виникати за цілковитого добробуту у відповідь на якісь подразнювальні чинники. Кашель за своєю суттю є рефлексом — його основне завдання полягає в очищенні дихальних шляхів від подразників (у їхній ролі можуть виступати як віруси або бактерії та продукти їхньої життєдіяльності, так і слиз або банальний пил). Тому поява такого симптому вранці часто є абсолютно фізіологічним явищем — за допомогою кашлю організм намагається очиститися від частинок пилу, що потрапили в дихальні шляхи під час нічного відпочинку. І ризик появи фізіологічного кашлю зростає в разі:
Фізіологічний кашель триває відносно недовго й ніяк не порушує самопочуття дитини. Він не може супроводжуватися високою температурою і загальним нездужанням.
Також якщо з’являється ранковий кашель у дитини, причини можуть бути й інші. Такий симптом може бути спровокований:
Якщо постійно повторюються ранкові напади кашлю в дитини, не варто займатися самодіагностикою — краще звернутися до лікаря. Сімейний лікар допоможе визначити причини такого явища й підбере найефективніше лікування, якщо в ньому виникне необхідність.
Щоб визначити, чому виникає постійний ранковий кашель у дитини, лікар може:
Проведена діагностика допоможе точно визначити причини мокрого або сухого кашлю і підібрати адекватне лікування3.
Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.
Отже, як лікувати ранковий кашель у дитини визначає лише лікар після детальної діагностики. Схема терапії безпосередньо залежить від причин появи такої симптоматики. Якщо лікар підозрює, що кашель провокується особливостями навколишнього середовища, батькам рекомендують:
Також ці рекомендації будуть актуальними й у разі алергії, і в разі застуди. Але в разі виникнення алергічних захворювань відповідь на питання, як прибрати ранковий кашель у дитини, також включатиме повне усунення алергенів. Можливо, батькам доведеться змінити постільні приналежності (ковдру й подушку) або боротися з пиловим кліщем і продуктами його життєдіяльності за допомогою особливо детального прибирання та спеціальної побутової техніки (миючого пилососа, мийки повітря тощо).
Інфекційний кашель може минути сам собою — застуда в дітей не потребує якогось особливого лікування. У разі появи нежитю може знадобитися зволоження носа спеціальними сольовими розчинами, у разі підвищення температури — прийом жарознижувальних засобів. А для того, щоби прискорити позбавлення від кашлю під час ГРВІ, трахеїту та бронхіту можна використовувати Бронхипрет®.
Це рослинний препарат від німецької компанії Біонорика® з доведеною ефективністю. Він випускається в трьох різних лікарських формах (у вигляді сиропу, крапель і таблеток), кожна з яких містить унікальну комбінацію трав, де всі компоненти посилюють дію один одного. Бронхипрет® допомагає полегшити кашель, усунути запалення і прискорити одужання. Він може використовуватися з раннього дитячого віку (сироп можна давати дітям від 2 років), і його застосування в разі кашлю схвалюють багато європейських протоколів лікування. Зокрема, Бронхипрет® рекомендований у Польщі та Німеччині.
Одна з важливих переваг Бронхипрет® полягає в тому, що його можна використовувати за різних видів кашлю (як сухого, так і вологого).
Розібравшись, чому може виникати ранковий напад кашлю в дитини, можна легко зробити висновки про профілактику такого явища. Насамперед необхідно подбати про створення для малюка комфортного середовища, чистого від пилу й алергенів. Важливу роль відіграє вологість і температура, які мають підтримуватися в приміщенні для сну. З грудного віку діти повинні спати в прохолоді — це корисно для дихальних шляхів, допомагає краще висипатися і спати міцніше.
Для профілактики виникнення кашлюку в дітей вкрай важлива своєчасна вакцинація. А знизити ризик застудних хвороб можна шляхом підвищення загальної опірності організму.
1Graham Worrall. Acute cough in children. Can Fam Physician. 2011 Mar; 57(3): 315–318.
2Haya Alsubaie, Abdullah Al-Shamrani, Adel S. Alharbi etc. Clinical practice guidelines: Approach to cough in children: The official statement endorsed by the Saudi Pediatric Pulmonology Association (SPPA). Int J Pediatr Adolesc Med. 2015 Mar; 2(1): 38–43.
3Francesco De Blasio, Johann C Virchow, Mario Polverino etc. Cough management: a practical approach. Cough. 2011; 7: 7.