Бронхіт - поширене захворювання, яке вражає слизову оболонку бронхів. Воно може виникнути в різному віці, зокрема й у дітей1. Найчастіше бронхіт має інфекційну природу, але бувають й інші причини виникнення такої хвороби. Тому лікарі використовують кілька варіантів класифікації бронхіту для визначення правильності ведення конкретного пацієнта. Спробуємо розібратися в темі бронхіт і його види трохи детальніше.
Сучасна класифікація бронхіту пропонує два різні підходи до поділу цієї хвороби на види:
У педіатричній практиці та під час лікування дорослих пацієнтів можуть використовуватися дещо різні системи класифікації. Але загалом види бронхіту в дорослих є такими ж, як і в дітей. Адже навіть такі провокуючі чинники, як нікотин, можуть впливати й на організм дитини. І навіть більше - пасивне куріння для малюків вважається набагато шкідливішим, ніж для дорослих.
Залежно від характеру бронхіт може бути:
Окремо варто розглядати обструктивний бронхіт - запалення бронхів, яке супроводжується порушенням їхньої прохідності (обструкцією). Обструкція може виникати через спазми або сильний набряк. Унаслідок неї по бронхах перестає нормально проходити повітря, що порушує можливість до вільного дихання. Тому обструктивний бронхіт супроводжується задишкою, хрипами та свистом у грудній клітці. Про таку хворобу нерідко говорять, коли обговорюють види бронхіту в дітей, тому що обструкція в дошкільнят і молодших школярів виникає дуже часто через малий діаметр дихальних шляхів.
Така класифікація бронхітів є простою та зрозумілою. Залежно від причини виникнення виділяють:
Вплив подразників, таких як дим, забруднене повітря, пил та інші забруднювачі довкілля, також може спричинити гострий бронхіт або погіршити респіраторні захворювання, що вже існували. Крім того, алергени можуть спричинити алергічну реакцію в дихальних шляхах, що в кінцевому підсумку призводить до запалення і появи симптомів бронхіту, особливо в людей, сприйнятливих до таких провокуючих чинників.
Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.
Бронхіт зазвичай діагностується лікарем на підставі комплексної оцінки пацієнта, яка включає:
Для підтвердження діагнозу може знадобитися також проведення рентгенографії, лабораторних досліджень (загального аналізу крові та біохімічного аналізу), аналізу мокротиння тощо. Такі дослідження допоможуть відрізнити типи бронхіту один від одного і підібрати найбільш підходящий спосіб лікування.
Звичайний гострий вірусний бронхіт (найпоширеніша форма такого захворювання) успішно піддається симптоматичному лікуванню. Хворому рекомендується:
У разі підвищення температури можна використовувати жарознижувальні препарати. Антибіотики при вірусному бронхіті не використовуються, оскільки такі ліки діють виключно на бактерії, а не на віруси. Для лікування кашлю під час бронхіту можна використовувати Бронхипрет® від Біонорика СЕ. Це рослинний препарат із доведеною ефективністю. Він допомагає позбутися кашлю, оскільки чинить комплексний вплив на бронхолегеневу систему:
Бронхипрет® рекомендований для лікування кашлю в протоколах Польщі та Німеччини4, 5. Він допомагає впоратися як із сухим, так і з вологим кашлем, і може використовуватися при обструктивному бронхіті.
У тому разі, якщо у хворого розвинувся бронхіт іншого типу, схема лікування може відрізнятися:
Схему лікування бронхіту має підбирати досвідчений терапевт або пульмонолог з урахуванням особливостей клінічної картини та результатів проведеної діагностики.
1Edward E. Walsh. Acute Bronchitis. Mandell, Douglas, and Bennett's Principles and Practice of Infectious Diseases. 2015.
2Anumeha Singh; Akshay Avula; Elise Zahn. Acute Bronchitis. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-.
3Karen Woodfork. Bronchitis. xPharm: The Comprehensive Pharmacology Reference. 2007 : 1–13.
4DEGAM S3-Leitlinie Husten, AWMF-Registernummer 053-013, Stand Juni 2021; Therapieempfehlung bei akutem Husten für Thymian-Efeu/Primel Kombinationen, S.35 und 38
5Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci – aktualizacja, Klinika Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego, Warszawski Uniwersytet Medyczny i in, Katarzyna Krenke i in., Lekarz POZ 3/2022