До небезпечних захворювань у дітей, які можуть перетікати у пневмонію, синусит та хронічний бронхіт, є гострий бронхіт. Патологія характеризується запаленням бронхів, що зумовлює появу багатьох неспецифічних симптомів. У деяких випадках гострий бронхіт протікає важко та потребує невідкладної допомоги для запобігання ускладненням.
Гострий бронхіт у дітей — це запальна хвороба нижніх дихальних шляхів (бронхів). Часто захворювання зустрічається в дітей молодшого віку, оскільки в них ще повністю не сформовані структура бронхів та імунітет, через що вони дуже піддатливі до різних інфекцій.
Як правило, найчастішою причиною гострого бронхіту в дітей є вірусні інфекції, до яких можуть належати:
Варто зазначити, що також збудниками можуть бути бактерії та грибки, проте, згідно зі статистикою, це менш як 10% усіх випадків.
Оскільки найчастіше патологія має вірусну етіологію, симптоматика включає класичні ознаки респіраторно-вірусних хвороб. До основних симптомів гострого бронхіту в дітей належать:
Захворювання починається найпростішими симптомами вірусної інфекції. Через кілька днів розвиваються ознаки бронхіту у вигляді кашлю, який спочатку має непродуктивний характер (сухий кашель), а потім перетворюється на продуктивний (вологий) з виділенням зеленого мокротиння. Далі все залежить від лікування та виконання рекомендацій лікаря.
Діагностика гострого бронхіту в дітей потребує комплексного підходу, оскільки симптоми цього захворювання можуть перетинатися з іншими респіраторними патологіями. Лікарі в педіатрії використовують низку методів для підтвердження діагнозу та визначення ступеня тяжкості захворювання:
Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.
Перша лінія лікування включає симптоматичне лікування. До нього можуть входити жарознижувальні, протизапальні, бронхолітики (для зняття спазмів у бронхах), муколітики і відхаркувальні засоби. При нежиті можуть використовуватися судинозвужувальні краплі, але не більш ніж три дні. Разом з цим показано загальний підтримувальний догляд та зволоження верхніх дихальних шляхів.
Також добре зарекомендували себе препарати на рослинній основі, такі як Бронхипрет®. Засіб має доведену ефективність та високий рівень безпеки, завдяки чому він включений до Польського протоколу лікування гострого бронхіту в дітей.
Бронхипрет® виробляє німецька компанія Біонорика, яка використовує фітонірингові технології, що дозволяють досягти таких результатів:
Засіб виробляється у вигляді сиропу для дітей віком від двох років, а також у таблетованій формі, що підходить дітям від 12 років та дорослим. Представлена також концентрована та економічна форма розчину для прийому внутрішньо (одного флакона вистачає на весь курс лікування), що підходить дітям від 6 років та дорослим.
Слід пам'ятати, що в дитини гострий бронхіт вимагає багато уваги та турботи, тому щоб полегшити симптоми та прискорити одужання:
Також важливо дотримуватися рекомендацій лікаря щодо прийому ліків та уникати контакту дитини з тютюновим димом або іншими подразнювальними речовинами, щоб запобігти погіршенню стану.
Профілактика включає кілька простих, але ефективних заходів, що допомагають знизити ризик розвитку захворювання. Насамперед важливо зміцнювати імунітет дитини, забезпечуючи повноцінне харчування, регулярні фізичні навантаження та достатню кількість сну. У сезон застуд та грипу намагайтеся уникати багатолюдних місць та контакту з хворими, щоб знизити ймовірність зараження. Прищеплюйте дитині звичку часто мити руки, що особливо важливо у холодну пору року.
Підтримуйте оптимальну вологість повітря в будинку, особливо в опалювальний сезон, щоб запобігти пересиханню слизових оболонок дихальних шляхів, що робить їх більш вразливими до інфекцій. Уникайте куріння у присутності дитини та переконайтеся, що вона не піддається впливу тютюнового диму, який може подразнювати дихальні шляхи та сприяти розвитку бронхіту.
1Роль фітопрепаратів у полегшенні кашлю з позиції доказової медицини” Тематичний номер «Пульмонологія, Алергологія, Риноларингологія» № 1 (54), 2021
2“Ефективність і переносимість екстракту чебрецю та плюща BNO 1200 при відповідальному самолікуванні гострого кашлю: обсерваційне дослідження” Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 9 (526), 2022 р.
3“Клінічні переваги лікування гострих респіраторних інфекцій рослинними препаратами: досвід Німеччини” Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 11 (528), 2022 р.
4“Сталість та відтворюваність якості фітопрепаратів як сучасне досягнення концепції фітонірингу” Тематичний номер «Педіатрія» № 1 (72) 2024 р.
5Настанови на засадах доказової медицини. Створені DUODECIM Medical Publications, Ltd. “Настанова 00129. Гострий бронхіт”
6Honkanen PO, Rautakorpi UM, Huovinen P, et al; MIKSTRA Collaborative Study Group. Diagnostic tools in respiratory tract infections: use and comparison with Finnish guidelines. Scand J Infect Dis 2002;34(11):827-30.
7Metlay JP, Kapoor WN, Fine MJ. Does this patient have community-acquired pneumonia? Diagnosing pneumonia by history and physical examination. JAMA 1997 Nov 5;278(17):1440-5.
8Macfarlane J, Holmes W, Gard P, et al. Prospective study of the incidence, aetiology and outcome of adult lower respiratory tract illness in the community. Thorax 2001 Feb;56(2):109-14.
9Woodhead M, Blasi F, Ewig S, et al; European Respiratory Society; European Society of Clinical Microbiology and Infectious Diseases. Guidelines for management of adult lower respiratory tract infections. Eur Respir J 2005;26:1138-1180