Кашель, як і нежить, — це дуже поширений і неприємний симптом, який часто супроводжує застуду та ГРВІ. І якщо 6–7 днів можна потерпіти, то коли він затягується на три тижні й довше, життя стає нестерпним. Кашель заважає спати, виснажує, від нього може боліти горло і грудна клітка. Та й оточуючі насторожено ставляться до людини, яка постійно кашляє. За таких тривалих проявів потрібно обов’язково звернутися до лікаря за правильним лікуванням.
Багато хто вважає, що два тижні для кашлю цілком достатньо, і, якщо він триває довше — це означає, що зі здоров’ям серйозні проблеми. Але насправді це не так. Лікарі виділяють три варіанти кашлю за тривалістю:
Деякі фахівці гострим вважають кашель, який продовжується не більше двох місяців, а все, що більше цього проміжку часу, то відносять до хронічної форми.
Як видно з класифікації, 2–3 тижні кашлю — це нормальний перебіг навіть для звичайної ГРВІ, а також ларингіту, трахеїту, бронхіту та інших інфекційно-запальних захворювань дихальних шляхів. І тільки якщо симптом зберігається довше, лікарі говорять про тривалий кашель у дорослого пацієнта.
Зверніть увагу: після хвороби кашель і виділення мокротиння мають поступово зменшуватись. Тільки тоді можна не турбуватися і говорити про одужання.
Однак, якщо температура давно не піднімається і нічого не болить, але кашель ніяк не змінюється, або навпаки погіршується, без лікаря не обійтися. Самолікування відхаркувальними засобами (муколітиками), безконтрольне вживання протикашльових препаратів або методи народної медицини можуть дуже сильно погіршити ситуацію, особливо, якщо приймати їх навмання.
Щоб підібрати потрібні ліки, потрібно знати причину затяжного кашлю — саме від неї залежить вид і тривалість терапії. А для цього потрібне обстеження або хоча б огляд у лікаря.
Зазвичай лікарі виділяють два види кашлю — сухий (непродуктивний) і вологий (продуктивний). Але в медичній літературі часто можна зустріти термін «малопродуктивний кашель». Він виникає, коли мокротиння вже почало вироблятися, але погано відходить через невелику кількість і в’язкість. У цьому разі виведення мокротиння дається пацієнтові нелегко та спричиняє біль у горлі або грудній клітці, перенапруження м’язів. Іноді воно навіть призводить до блювання.
Сильний затяжний кашель із харкотинням буває під час захворювання дихальної системи — наприклад, під час запалення бронхів або легенів. Найчастіше його спричиняє бактеріальна інфекція, що приєдналася на тлі ГРВІ. Також цей симптом характерний для хронічного бронхіту: через зниження імунітету власні бактерії організму починають активно розмножуватися та стають причиною запалення.
Сухий затяжний кашель може з’являтися після вологого або розвиватися самостійно — як прояв гіперреактивності (підвищеної чутливості) бронхів, алергії, подразнення слизових оболонок. Мокротиння не виділяється взагалі, відхаркувальні засоби неефективні, а іноді навпаки погіршують ситуацію.
Залишковий кашель з’являється в період одужання. Він не спричиняє особливого дискомфорту, але може бути подразником для людини своїм нав’язливим характером. Він буває сухим або з невеликим виділенням мокротиння. Пацієнти частіше описують його як «покашлювання».
Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.
Тривалий кашель може виникати з найрізноманітніших причин. Іноді його спричиняє банальний нелікований нежить, а в інших, більш рідкісних випадках — доброякісна або злоякісна пухлина.
Зверніть увагу на той кашель, який раптово змінює свій характер або погіршується.
Основні причини тривалого кашлю:2
Звісно, багатьох пацієнтів турбує питання, що робити з затяжним кашлем, особливо, коли якість життя суттєво погіршується. Але універсального рецепта немає. А також таблеток чи уколів, які допомагали б від будь-якого кашлю, ще теж не придумали.
Однак, якщо встановити точну причину цього симптому і вживати необхідні ліки, здебільшого кашлю вдається позбутися.
Як і чим лікувати тривалий кашель, лікар може визначити після огляду та обстеження. Часто причина цього стану може бути зрозуміла вже зі скарг. Наприклад, якщо пацієнт скаржиться на печію і кашель під час нахилів вперед, то, найімовірніше, він пов’язаний із закиданням кислоти в глотку зі шлунка. Якщо місяць тому в людини були гнійні виділення з носа, відчуття розпирання в навколоносових пазухах, головний біль та зберігається закладеність дотепер, то кашель пов’язаний із синуситом.
Зверніть увагу: серйозні захворювання дихальної системи чи інших органів зазвичай спричиняють саме хронічний кашель, який триває понад два місяці, які потребують комплексного обстеження. А підгострий кашель здебільшого спричинений тривалою вірусною або бактеріальною інфекцією. Це найпоширеніша його причина.
Як лікувати затяжний кашель:
На особливу увагу заслуговує саме фітотерапія. Її перевага в тому, що рослинні засоби ефективні як під час сухого, так і під час мокрого кашлю, а також у разі виявлення вірусних і бактеріальних інфекцій (у складі комплексного лікування).
Оскільки фітопрепарати різняться якістю, дієвістю та безпекою, сучасні лікарі віддають перевагу перевіреним лікам — таким, як Бронхипрет® від німецької фармацевтичної компанії Біонорика СЕ.
Препарат проти кашлю Бронхипрет® виготовлено з високоякісної рослинної сировини із застосуванням сучасних технологій. Це концепція фітонірингу, якої дотримується німецька компанія Біонорика під час виробництва своїх ліків. Завдяки фітонірингу препарати Біонорики СЕ, зокрема й Бронхипрет®, мають прогнозовану дію і рідко мають побічні ефекти.
Бронхипрет® випускається у вигляді трьох лікарських форм, вони розрізняються складом:
Завдяки лікувальним властивостям рослин фітоніринговий препарат чинить комплексний вплив на дихальну систему і весь організм:
Зверніть увагу: сироп від затяжного кашлю Бронхипрет® не містить у складі цукру, тому він може призначатися людям з діабетом.
На відміну від інших ліків (муколітиків і протикашльових засобів), Бронхипрет® зменшує як сухий, так і вологий кашель. Саме тому його призначають як на початку захворювання, так і за тривалих симптомів. Також він полегшує перебіг хвороб, що спричинені не лише вірусами, а й бактеріями, завдяки частковій протимікробній дії.
Бронхипрет® — це препарат, що полегшує кашель у разі тривалих вірусних і бактеріальних інфекцій, а ще приємне для лікування в домашніх умовах і в як профілактика ускладнень.
1Empendium. Посібник «Внутрішні хвороби». Стаття «Кашель»
2Нові клінічні протоколи Duodecim. Настанова 00115 «Хронічний кашель у дорослих»
3Державний реєстр лікарських засобів. Бронхипрет®. Інструкції.