Бронхіт, який характеризується запаленням слизової оболонки бронхів, є поширеним захворюванням. Він зачіпає нижні дихальні шляхи, які несуть відповідальність за транспортування повітря до легень. Найчастіше таке захворювання має інфекційну природу, у переважній більшості випадків його провокують віруси, які передаються повітряно-крапельним шляхом1. Запалення бронхів порушує працездатність і, часто, завдає серйозної шкоди економічному благополуччю, тому профілактика бронхіту — це актуальна проблема для кожної людини.
Профілактика за бронхіту — це комплекс заходів, які допомагають знизити ризик виникнення хвороби, а також мінімізувати ризики ускладнень, якщо захворювання вже розвинулося. Вона відіграє глобальну роль у підтримці здоров’я населення, зокрема допомагає:
Таким чином, профілактика бронхіту спрямована не тільки на поліпшення здоров’я індивідів. Вона має широкий суспільний ефект: сприяє скороченню медичних витрат, поліпшенню якості життя і продуктивності суспільства.
Ризики розвитку бронхіту збільшуються в зимовий час, коли люди проводять більше часу в приміщенні та вступають у тісні міжособистісні контакти, створюючи середовище, що сприяє швидкій передачі вірусів. Також імовірність виникнення інфекції збільшується в разі:
Отже, причини виникнення бронхіту включають інфікування патогенними мікроорганізмами — вони потрапляють у дихальні шляхи і провокують запальний процес. Між моментом інфікування та появою симптомів хвороби може пройти від кількох годин до кількох днів — різні патогени мають різний інкубаційний період. Перші ознаки бронхіту в дорослих включають:
Якщо симптоми переважно вражають верхні дихальні шляхи — вони зникають протягом кількох днів, максимум — тижня. Якщо симптоми залишаються стабільними протягом тижня або довше, це вказує на ураження бронхів1. У такій ситуації потрібно обов’язково звернутися до лікаря та отримати необхідні рекомендації в разі бронхіту.
Зокрема, одним з ефективних засобів для лікування бронхіту є Бронхипрет® від Біонорика®. Це ліки на рослинній основі з доведеною ефективністю. Вони створені за унікальною технологією фітонірингу, яка об’єднує багаторічні напрацювання фітотерапії з інноваційними досягненнями інженерії. Бронхипрет® може діяти на причину, а не тільки на симптом, що робить його засобом вибору для лікування кашлю в різних країнах світу — його рекомендовано в Польщі та Німеччині та включено до протоколів лікування4,5. Засіб чинить комплексний вплив:
Препарат випускається у формі крапель, сиропу й таблеток. Що дає змогу підібрати оптимальний варіант для різних категорій населення (можливе використання в дитячому віці від 2 років).
Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.
Профілактика при гострому бронхіті спрямована насамперед на модифікацію способу життя. Лікарі рекомендують відмовитися від паління (якщо йдеться про дітей і людей, які не палять, необхідно уникати пасивного паління) і мінімізувати вплив алергенів і забруднювальних речовин. Певним групам населення (у т.ч. дорослим від 65 років, дітям віком до 2 років, вагітним жінкам) наполегливо рекомендовано вакцини проти грипу та пневмокока1.
Також профілактика при хронічному бронхіті обов’язково включає:
Таким чином, профілактика в разі бронхітів здебільшого є аналогічною профілактиці інших інфекційних захворювань, зокрема інфекцій верхніх дихальних шляхів. І це не дивно, адже ці хвороби провокуються, загалом, одними й тими самими інфекційними агентами. Лікування і профілактика кашлю в дітей нічим не відрізняється від профілактичних заходів у дорослих, проте пацієнти раннього віку потребують пильнішого спостереження медиків через високий ризик розвитку ускладнень.
Попри те, що гострий бронхіт зазвичай минає без сліду за мінімального симптоматичного втручання. Проте потрібно враховувати можливі наслідки бронхіту, до яких належать:
Також один із можливих варіантів, чим небезпечний бронхіт - це розвиток хронічної інфекції. Зазвичай таке захворювання класифікують як хронічний продуктивний кашель, що триває понад 3 місяці та виникає протягом 2 років. Основна причина розвитку хронічного бронхіту - вплив сигаретного диму, хоча повторний вплив інфекцій також може спровокувати появу хронічної форми хвороби3.
1Anumeha Singh; Akshay Avula; Elise Zahn. Acute Bronchitis. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-
2Caroline E. Childs, Philip C. Calder, and Elizabeth A. Miles. Diet and Immune Function. Nutrients. 2019 Aug; 11(8): 1933.
3Allen Widysanto; George Mathew. Chronic Bronchitis. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-.
4DEGAM S3-Leitlinie Husten, AWMF-Registernummer 053–013, Stand Juni 2021; Therapieempfehlung bei akutem Husten für Thymian-Efeu/Primel Kombinationen, S.35 und 38
5Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci — aktualizacja, Klinika Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego, Warszawski Uniwersytet Medyczny i in, Katarzyna Krenke i in., Lekarz POZ 3/2022