header banner articles

Лікування кашлю зі свистом: основні підходи та методи

Люди часто зіштовхуються із застудними та запальними захворюваннями, внаслідок яких виникає кашель. Однак кашель буває різним, та деякі його різновиди можуть свідчити про серйозні проблеми. Одним з його найнебезпечніших видів є свистячий кашель, який не можна залишати поза увагою.

Що таке свистячий кашель?

Свистячий кашель — це тип кашлю, при якому з дихальних шляхів видається характерний свистячий або високочастотний звук. Він виникає через часткове звуження або блокування дихальних шляхів, що ускладнює вільне проходження повітря. Симптом часто супроводжується свистом при диханні та хрипами, що свідчить про наявність запальних захворювань.

Причини кашлю зі свистом

Свистячий кашель зазвичай виникає внаслідок різних патологій дихальних шляхів:

  • Астма — при цій патології відбувається запалення та спазм бронхів, що провокує їхнє звуження. Симптоми можуть посилюватись під час фізичної активності, вночі або у відповідь на контакт з алергенами.
  • Обструктивний бронхіт — викликає свистячі хрипи та кашель через запалення бронхів та скупчення густого слизу, що ускладнює проходження повітря.
  • Пневмонія — запалення легенів може торкатися бронхів, що призводить до порушення нормального проходження повітря. Свистячі звуки зазвичай чутні в області запалених ділянок легень та можуть супроводжуватися іншими симптомами, такими як висока температура та біль у грудях.
  • Ларинготрахеїт — запалення гортані та трахеї, особливо в дітей, може викликати набряк та звуження дихальних шляхів, що призводить до кашлю зі свистом та характерного звуку, що «гавкає».
  • Хронічні обструктивні захворювання легень (ХОЗЛ) — у пацієнтів із хронічним бронхітом або емфіземою може спостерігатися запалення та зміна структури бронхів, що призводить до постійного прояву симптоматики.
  • Алергічні реакції — запалення та набряк у дихальних шляхах, спричинені алергенами, можуть призвести до свистячого кашлю, особливо при контакті з тригерами алергії.

Ще однією причиною симптому може бути наявність стороннього об'єкта в дихальних шляхах, що може повністю або частково блокувати їх.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Як розпізнати свистячий кашель?

Щоб розпізнати кашель зі свистом у дорослого, слід уважно дослухатися до характеру звуків, які під час нього видаються. Патологія відрізняється від звичайного кашлю тим, що супроводжується характерними звуками. Їх можна почути як при вдиху, так і при видиху, особливо якщо дихальні шляхи частково заблоковані або запалені.

Важливо також спостерігати, коли та за яких умов виникає сильний кашель (наприклад, вночі або після фізичного навантаження), а також враховувати супутні симптоми, такі як утруднене дихання або задишка. Якщо свистячий кашель зберігається або супроводжується іншими тривожними ознаками, необхідно звернутися до лікаря для діагностики та призначення адекватного лікування.

Лікування кашлю зі свистом

Важливо, що сам собою кашель зі свистом не лікують, необхідно усунути чи взяти під контроль основне захворювання. Терапія потребує індивідуального підходу залежно від його причини:

  • При астмі симптом зазвичай лікується за допомогою інгаляторів, що містять бронхолітики, які допомагають розслабити та розширити дихальні шляхи. Важливим елементом терапії є інгаляційні кортикостероїди, які зменшують запалення та запобігають загостренню. Іноді контролю астматичних симптомів призначаються комбінації різних препаратів.
  • Обструктивний бронхіт лікується за допомогою муколітиків, які сприяють розрідженню та видаленню густого слизу з бронхів. Також можуть бути використані муколітики та бронхолітики для розширення дихальних шляхів та полегшення кашлю. Проводиться й симптоматичне лікування, включаючи прийом протикашльових засобів та інгаляцій.
  • Якщо свистячий кашель обумовлений алергією, важливо ідентифікувати та уникати алергенів, що викликають симптоми. Антигістамінні препарати допомагають контролювати алергічні реакції, а інгалятори з кортикостероїдами призначаються для зменшення запалення в дихальних шляхах.
  • При пневмонії лікування зазвичай включає курс антибіотиків для усунення інфекції, а також бронхолітики для полегшення дихання та розрідження слизу. Додатково для поліпшення функції легень рекомендовано постуральний дренаж та фізіотерапію.
  • Якщо причиною свистячого кашлю є стороннє тіло, необхідно провести процедуру його видалення, що вимагатиме екстреного втручання фахівців.

Також лікувати свистячий кашель рекомендують за допомогою рослинних препаратів, які застосовуються при кашлі різного походження та застудних захворюваннях. Одним із найбільш ефективних таких засобів є препарат з німецькою якістю Бронхипрет® від Біонорика СЕ.

Формула Бронхипрет® містить комбінацію екстрактів трави чебрецю (кореня первоцвіту — у таблетованій формі) та листя плюща. Завдяки використанню при виробництві технології фітонірингу активні компоненти цих рослин зберігають свою високу біологічну активність. Забезпечується глибоке проникнення діючих речовин у тканини, що сприяє швидкому полегшенню симптомів кашлю та покращенню загального стану дихальної системи:

  • Усувається спазм бронхів — екстракт листя плюща має бронхолітичну дію, що допомагає розслабити мускулатуру бронхів, усунути їхні спазми та покращити прохідність повітря.
  • Розрідження та видалення слизу — чебрець та корінь первоцвіту мають потужний секретолітичний ефект, що полегшує відхаркування слизу з бронхів, сприяє їхньому очищенню.
  • Усунення запалення — активні речовини мають виражені протизапальні ефекти, допомагаючи зменшити запальні процеси в дихальних шляхах та знижуючи набряк слизових оболонок.

Препарат випускається у формі таблеток, розчину для прийому внутрішньо та сиропу для дітей. Розчин Бронхипрет® дозволений дітям віком від 6 років, сприяє швидкому усуненню патології, оскільки містить найбільшу концентрацію діючих речовин. Таблетки — це зручно, вони допоможуть людям з активним способом життя та в поїздках. Така форма дозволена дітям від 12 років та дорослим. Сироп дозволений із двох років, приємний на смак, хоча не містить цукру, дітки п'ють його із задоволенням. Бронхипрет® широко використовується в Європі, включений до протоколів лікування Польщі та Німеччини. Щодо його ефективності проведено наукові дослідження, що також підтвердили його високий профіль безпеки.

Крім основних методів лікування свистячого кашлю, можна використовувати й додаткові підходи, які допомагають полегшити симптоми та підтримати загальний стан пацієнта:

  1. Фізіотерапія — включає вправи та процедури для покращення функції легень (наприклад, дихальні вправи та позиційний дренаж).
  2. Домашні засоби — теплі напої, мед, чаї з травами полегшують симптоми кашлю та зволожують горло.
  3. Зміна способу життя — передбачає відмову від куріння, підтримання здорового харчування, регулярні фізичні вправи та уникнення факторів, які можуть посилити симптоми (забруднене повітря або алергени).
  4. Забезпечення адекватного режиму — відпочинок та повноцінний сон допомагають організму швидше відновитися, а також впоратися з інфекціями та запаленням.
  5. Контроль навколишнього середовища — використання очищувачів повітря, регулярне прибирання та зниження впливу алергенів (пилу і плісняви) допомагають здоров'ю органів дихання.

Вкрай важливо при появі свистячого кашлю та супутніх симптомів звернутися до лікаря. Чим довше триває симптоматика, тим вищі шанси до хронізації захворювання та розвитку ускладнень.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем
Коваль Сергій Анатолійович

Медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“

Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

1“Роль фітопрепаратів у полегшенні кашлю з позиції доказової медицини” Тематичний номер «Пульмонологія, Алергологія, Риноларингологія» № 1 (54), 2021
2“Ефективність і переносимість екстракту чебрецю та плюща BNO 1200 при відповідальному самолікуванні гострого кашлю: обсерваційне дослідження” Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 9 (526), 2022 р.
3“Клінічні переваги лікування гострих респіраторних інфекцій рослинними препаратами: досвід Німеччини” Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 11 (528), 2022 р.
4“Сталість та відтворюваність якості фітопрепаратів як сучасне досягнення концепції фітонірингу” Тематичний номер «Педіатрія» № 1 (72) 2024 р.
5Morris, T. D., & Farrer, T. J. "Wheezy infants and children: Diagnosis and management." Pediatric Clinics of North America, 2005;52(6):1585-1604.
6Fitzgerald, J. M., & Dolovich, M. B. "Managing asthma: The role of inhaled corticosteroids and other medications." Chest, 2001;119(3):844-854.
7Bush, A., & Fleming, L. "Management of wheezing in children: A systematic review." Thorax, 2007;62(8):717-726.
8Bar-Yishay, E., & Lerman, Y. "Evaluation and management of wheezing in children: An update." Journal of Pediatric Health Care, 2004;18(6):279-285.
9Sina, S., & Kuehnel, S. "Diagnosis and treatment of wheezing in infants and young children." Current Opinion in Pediatrics, 2010;22(6):829-836.
10Irwin, R. S., & Baumann, H. "Cough: A review of the pathophysiology, diagnosis, and management." Chest, 2006;129(1):26-34.
11Wong, T., & Sutherland, D. "Chronic cough in adults: A diagnostic approach." American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine, 2013;188(4):481-489.
12Morice, A. H., & Millqvist, E. "Cough hypersensitivity syndrome." American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine, 2014;190(6):662-668.
13McGarvey, L. P., & Smith, J. "The management of chronic cough." Thorax, 2011;66(4):315-320.
14Zhou, J., & Stauffer, J. "Evaluation and management of cough in children." Pediatric Clinics of North America, 2012;59(3):705-719

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я