Кашель — це найпоширеніший симптом серед дітей будь-якого віку. Він буває сухим і вологим, відмінності тільки у відходженні мокротиння. Вологий вид кашлю небезпечний тим, що мокротиння, яке накопичується в бронхах, слугує середовищем для розвитку патогенів. Вони здатні спричинити небезпечні ускладнення — такі, як гнійний бронхіт, пневмонію тощо.
Діти хворіють у кілька разів частіше за дорослих. Це відбувається тому, що організм малюка ще розвивається, імунна система слабка й до кінця не сформована. Крім того, дихальні шляхи вужчі та гірше захищені порівняно з дорослими. Через такі особливості дитина більше схильна до хвороби, особливо ГРВІ.
Кашель — це не патологія, а реакція організму на подразник дихальних шляхів. На першому етапі він може бути сухим, надривним і протікати нападоподібно. На наступному витку захворювання в бронхах накопичується мокротиння, яке необхідно вивести з організму1.
Так виникає продуктивний (вологий, але в медицині він частіше називається мокрий) кашель. З його допомогою легені та бронхи очищаються від слизу. Вологий кашель у дитини, тобто продуктивний, допомагає позбутися хвороботворних мікроорганізмів, що накопичилися в легенях і бронхах.
Щоби прискорити одужання, необхідно вирішити, як полегшити виведення мокротиння в дитини. Такий крок допоможе очистити легені від слизу, і малюк зможе повноцінно дихати.
Вологий кашель вказує на те, що запалення в дихальних шляхах набуло продуктивного характеру. Сильні напади кашлю в дитини є показником цього процесу, спровокованого ГРВІ.
Вологий кашель у дітей може бути й ознакою будь-якого захворювання дихальних шляхів. Крім того, він може виникати під час2:
Однак кашель із мокротинням у дитини може протікати і спонтанно: у разі пересушеного повітря в будинку, через тривалий плач, у разі скупчення пилу в приміщенні тощо. Якщо малюк закашлявся вночі, то це може бути через слину, яка потрапила в дихальні шляхи. Такий симптом потребує уваги батьків, а не лікаря.
Якщо дитина кашляла надривно, а після цього стався стрибок температури й почалося відходження мокротиння — треба негайно звернутися до фахівця.
Термінове відвідування педіатра необхідне, якщо3:
У таких ситуаціях батькам важливо не вдаватися до самолікування препаратами або народними методами, оскільки це може ще більше погіршити стан малюка.
Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.
Організм дитини ще розвивається, через це м’язи, які відповідають за виведення мокротиння, не завжди справляються зі своїм завданням. Сам же слиз має щільну структуру, що ускладнює його відходження. Тому лікування потребує особливої уваги батьків і педіатра.
Дитині необхідно допомогти вивести слиз за допомогою лікарських препаратів або процедур. Як терапію лікарі можуть призначати муколітики й засоби, які сприяють відхаркуванню. Такі препарати роблять структуру слизу рідшою, що спрощує його виведення з організму. Найчастіше застосовують сироп від кашлю для дітей, оскільки такий тип препарату розроблений спеціально для молодшого віку.
Також педіатр може рекомендувати батькам додаткові способи, які допоможуть полегшити стан малюка:
Крім того, лікар може порекомендувати не тільки засіб від кашлю дитині, а й деякі процедури. Саме комплексний підхід допоможе отримати хороший результат.
Залежно від причини мокротиння в бронхах фахівець підбирає найефективніші засоби. Найчастіше в лікуванні використовують:
Також для терапії продуктивного кашлю може бути призначений Бронхипрет® для дітей. Це комплексний засіб на основі лікарських рослин, чия ефективність під час гострого бронхіту доведена в клінічних дослідженнях. Він чинить протизапальну, бронхолітичну дію, а головне — сприяє розрідженню мокротиння та його відходженню.
Таблетки Бронхипрет® дозволені дітям від 12 років. Приймати треба по 1 таблетці 3 рази на добу, не розжовуючи, запиваючи великою кількістю води. Тривалість лікування залежить від перебігу захворювання.
Сироп Бронхипрет® дітям треба приймати за такою схемою:
Сироп не розводиться і запивається великою кількістю води. А для дітей до 6 років допускається розведення сиропу в 1 столовій ложці рідини.
Розчин Бронхипрет® дозволений дітям із 6 років. Діти 6–11 років приймають по 1,6 мл 3 рази на добу в розведеному вигляді з 1 столовою ложкою рідини. Діти від 12 років мають приймати по 1,8 мл 3 рази на добу, запиваючи невеликою кількістю води.
Прийом будь-яких лікарських препаратів необхідно проводити виключно після консультації з лікарем. Самолікування може нашкодити дитині.
За наявності мокрого кашлю в дитини важливо вивести мокротиння і нормалізувати дихання. Тому застосування протикашльових засобів, які пригнічують природний рефлекс, — суворо заборонено. Такий тип ліків сприяє скупченню мокротиння в легенях, що тільки погіршить ситуацію і може спричинити ускладнення. Слиз і мокротиння мають відходити й необхідно їм у цьому допомогти, а не заборонити дитині кашляти.
Будь-який вид кашлю — усього лише симптом захворювання. Під час його появи варто звернутися до лікаря і встановити причину. Помилка або зволікання в такому питанні позначиться не тільки на тривалості лікування і відновленні, а й може спровокувати ускладнення.
1 Березняков И.Г. Кашель: от диагноза к лечению / И.Г. Березняков // Харьковская медицинская академия. Новости медицины и фармации. — 2007.
2 S-CMC-Lys protective effect on human respiratory cells during oxidative stress / Garavaglia M.L., Bononi E., Dossena S. et al. // Cell Physiol Biochem — 2008.
3 Asada M. l-carbocisteine inhibits respiratory syncytial virus infection in human tracheal epithelial cells / M. Asada, M. Yoshida, Y. Hatachi // Respiratory Physiology and Neurobiology. — 2012.