Гавкаючий кашель у дітей - вкрай поширена проблема. У дітей раннього віку такий симптом, як правило, виникає в нічний час, і завдає чимало тривоги батькам. І не дивно, адже гавкаючий кашель у дитини нерідко супроводжується ще й порушеннями дихання. І така ситуація вимагає екстреного втручання для забезпечення першої допомоги. Але так буває далеко не завжди. Спробуємо розібратися детальніше, чому в дітей може з'являтися гавкаючий кашель вранці та в інший час доби.
Сухий гавкаючий кашель у дитини найчастіше виникає під впливом застуди (ГРЗ або ГРВІ). Різні респіраторні віруси можуть вражати верхні дихальні шляхи, провокувати запальний процес і відповідну симптоматику. У дітей симптоми можуть прогресувати дуже швидко. Спочатку малюка турбує лише незначне першіння і немов би дряпання в горлі, може виникати незначне покашлювання, болить горло. Але вже досить швидко інтенсивність кашлю наростає, він може ставати безперервним і дуже виснажливим1.
Якщо віруси призводять до ураження гортані, розвивається ларингіт. Також сухий гавкаючий кашель без виділення мокротиння може виникати в разі запалення мигдаликів - тонзиліту. Якщо основним його провокатором стала застуда, може також з'являтися:
Якщо йдеться про розвиток ларингіту, у дітей у дошкільному віці є великий ризик розвитку несправжнього крупа. За такого стану спостерігається виражена набряклість слизової оболонки верхніх дихальних шляхів, яка може супроводжуватися спазмом м'язів гортані. Це ускладнює проходження повітря і може призвести до задухи.
Запідозрити недобре можна за поведінкою дитини (самопочуття найчастіше погіршується у вечірній або нічний час). Хворий починає постійно покахикувати, його дихання стає шумним і свистячим. Часто виникає покашлювання. Потім з'являється нападоподібний гавкаючий кашель, кожен напад може тривати до півгодини. Під час нападу дитина стає блідою, а на її обличчі чітко виділяється носогубний трикутник (шкіра в ділянці носа і губ синіє). На тлі прогресуючого набряку та стенозу спостерігаються:
Надалі в дитини можуть розвинутися судоми, у неї знижується тиск і може настати кома. Тому при появі перших симптомів несправжнього крупу батькам потрібно самостійно вжити заходів щодо його купірування або викликати швидку медичну допомогу1.
В інших випадках застудний сухий кашель потроху пом'якшується з плином часу. Він може переходити у вологий або повністю зникати.
Застуда - далеко не єдиний стан, який може спровокувати виникнення сухого кашлю. Інші можливі причини гавкаючого кашлю в дитини включають:
Також відомі й інші чинники, які можуть спричинити грубий гавкаючий кашель у дитини. Серед них особливо варто згадати про ймовірність потрапляння сторонніх тіл у дихальні шляхи. Подібна ситуація також може проявлятися раптовою задишкою, шумним диханням, хрипами, ціанозом (посинінням шкіри) і різкими порушеннями дихальної функції. За найменшої підозри на потрапляння стороннього тіла необхідно звертатися по медичну допомогу.
Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.
У разі виникнення гавкаючого кашлю в дитини рекомендується звернутися по допомогу до лікаря - педіатра або сімейного лікаря. Якщо йдеться про звичайну застуду, лікар може поставити діагноз після огляду маленького пацієнта й опитування батьків. Також діагностика може включати проведення загальних аналізів крові та сечі.
У тому випадку, коли лікар підозрює можливість інших причин появи кашлю, діагностика може включати:
За показаннями може проводитися КТ грудної клітки. Таке дослідження дає змогу візуалізувати стан і особливості органів.
Чим лікувати гавкаючий кашель у дитини визначає лише лікар після визначення причин появи такої симптоматики. Зокрема, за інфекційного кашлю терапія має зазвичай систематичний характер і включає:
Лікарі настійно не рекомендують змушувати дитину їсти за відсутності апетиту2.
Також під час лікування застудного гавкаючого кашлю в дітей може використовуватися німецький препарат Бронхипрет®. Це засіб на рослинній основі, його випускає відома фірма Біонорика СЕ, яка першою впровадила в себе на виробництвах унікальні технології фітонірингу (поєднання фітотерапії та інжинірингу). І Бронхипрет® дійсно може виявитися корисним для полегшення стану дитини з гавкаючим виснажливим кашлем. Він має доведену ефективність і навіть рекомендований для лікування кашлю в протоколах Польщі та Німеччини4, 5.
Бронхипрет® випускається в різних лікарських формах. Дітям частіше рекомендують сироп, його можна використовувати вже з 2 років. Дітям від 6 років також можна дати розчин, а від 12 - таблетки. Бронхипрет® чинить комплексний вплив:
За діагностованої дифтерії або кашлюку діти мають перебувати під лікарським контролем. Якщо ж кашльові напади спричинені алергічною реакцією, то, як полегшити гавкаючий кашель у дитини вночі підкаже також досвідчений лікар. Важливу роль відіграє обмеження контактів з алергенами.
У тому разі, якщо в дитини виникає підозра на розвиток несправжнього крупа або будь-які інші ознаки порушення дихальної функції, необхідно негайно звертатися по медичну допомогу.
1Graham Worrall. Acute cough in children. Can Fam Physician. 2011 Mar; 57(3): 315–318.
2Pocket Book of Hospital Care for Children: Guidelines for the Management of Common Childhood Illnesses. 2nd edition. Geneva: World Health Organization; 2013.
3Karina Schönknecht, Hanna Krauss, Jerzy Jambor etc. [Treatment of cough in respiratory tract infections - the effect of combining the natural active compounds with thymol]. Wiad Lek. 2016;69(6):791-798.
4DEGAM S3-Leitlinie Husten, AWMF-Registernummer 053-013, Stand Juni 2021; Therapieempfehlung bei akutem Husten für Thymian-Efeu/Primel Kombinationen, S.35 und 38
5Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci – aktualizacja, Klinika Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego, Warszawski Uniwersytet Medyczny i in, Katarzyna Krenke i in., Lekarz POZ 3/2022