Усі ми періодично хворіємо. Різні застудні захворювання можуть виникати в дорослих людей кілька разів за рік. Вони часто супроводжуються виникненням кашлю, який, як правило, успішно минає після одужання. Але буває таке, що хвороба начебто минула, а кашель — залишився. Такий симптом може завдавати чимало клопоту, ускладнювати спілкування з людьми та активне соціальне життя. Спробуємо розібратися, як розпізнати залишковий кашель і як його позбутися більш детально.
Залишковий кашель не з’являється раптово. Він виникає після хвороби, ГРЗ або ГРВІ, трахеїту, бронхіту або пневмонії1. Такий стан стає продовженням основного захворювання — поступово інтенсивний вологий кашель, яким супроводжується хвороба, стихає, стає менш помітним, зникає (або зменшується) виділення слизу. Зазвичай залишковий кашель у дорослого проявляється:
Якщо розвивається залишковий кашель, симптоми якого можуть не погіршуватися у вигляді підвищення температури, появи нежитю та зникнення апетиту, оскільки такий симптом має не інфекційну природу. Він може дещо погіршувати психоемоційний стан людини, оскільки часто виникає в найнесподіваніші моменти, може порушити важливі переговори або складний публічний виступ. Але водночас відповідь на запитання, чи заразний залишковий кашель, є однозначно негативною — у такого симптому немає інфекційного компонента.
Варто відрізняти залишковий кашель від гострого кашлю, який виникає внаслідок розвитку нової хвороби. Одразу після ГРВІ імунітет знижується, тому є ризик повторного інфікування. Однак у такому разі хворого турбують і інші класичні симптоми застуди, зокрема погіршення загального стану та підвищення температури. Також, якщо кашель супроводжується виділенням гнійного мокротиння та погіршенням самопочуття, він може пояснюватися ускладненням хвороби.
Залишковий кашель після ГРВІ та інших хвороб дихальної системи пояснюється тим, що запалення після хвороби не минає в один момент. Якщо запальний процес є не сильно вираженим, він може завершитися за 7–10 днів. Але в разі важкого запалення, наприклад трахеїту, бронхіту чи пневмонії, дихальним шляхам потрібно набагато більше часу, щоб прийти до тями. Саме тому й виникає залишковий кашель2. Його розвитку сприяє кілька чинників:
Варто враховувати, що кашель після застуди далеко не завжди пов’язаний із роботою дихальної системи. Провокувати виникнення такого симптому можуть різні лікарські препарати, алергічні реакції та багато інших станів.
Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.
Як правило, залишковий кашель минає самостійно. У нормі він може зберігатися до 2–3 тижнів після одужання. Але якщо такий симптом сильно порушує якість життя і психоемоційний комфорт, може проводитися лікування залишкового кашлю. Терапія зазвичай охоплює зміну звичайного способу життя і звичок, а також приймання деяких лікарських засобів. Як лікувати залишковий кашель підкаже лікар. Загальні рекомендації включають:
Багато дорослих пацієнтів цікавляться, чим лікувати залишковий кашель. При терапії такої проблеми на допомогу може прийти Бронхипрет® від Біонорика СЕ. Це препарат на рослинній основі, який спочатку був розроблений для лікування захворювань дихальних шляхів, що супроводжуються виникненням кашлю. Він допоможе й під час залишкових наслідків хвороби. Препарат випускається в трьох різних формах:
Компоненти препарату Бронхипрет® чинять комплексну дію. При залишковому кашлі вони допомагають:
Бронхипрет® діє м’яко, сприяючи усуненню проблеми залишкового кашлю. Він простий у прийомі: його потрібно приймати 3 р. на день без прив’язки до часу прийому їжі. Засіб варто запивати невеликою кількістю води, а сироп і розчин — струшувати перед застосуванням. Дозування залежить від форми препарату:
Бронхипрет® можна використовувати в домашніх умовах протягом одного тижня 4. Можливість тривалішого прийому слід обговорити з лікарем — препарат не спричиняє залежності та не схильний провокувати появу тяжких побічних ефектів і негативних наслідків від тривалого прийому. Однак якщо протягом тижня симптоми не зменшуються або, тим більше стають більш вираженими, краще звернутися до лікаря — для контролю ситуації.
Бронхипрет® зазвичай добре переноситься і має мінімум побічних ефектів. Його не можна приймати лише в разі алергії на компоненти такого препарату, а також під час вагітності та грудного вигодовування.
1 A H Morice, L McGarvey, and I Pavord. Recommendations for the management of cough in adults. Thorax. 2006 Sep; 61(Suppl 1): i1–i24.
2 Sidney S Braman. Postinfectious cough: ACCP evidence-based clinical practice guidelines. Chest. 2006 Jan;129(1 Suppl):138S-146S.
3 Peter Kardos, Claudia B Bittner, Jan Seibel etc. Effectiveness and tolerability of the thyme/ivy herbal fluid extract BNO 1200 for the treatment of acute cough: an observational pharmacy-based study. Curr Med Res Opin. 2021 Oct;37(10):1837–1844.
4 Інструкція Бронхипрет®