Перейти до основного вмісту

Кашель і біль у грудях: що може бути причиною і які існують методи лікування?

Кашель і дискомфорт, і навіть біль у грудях є поширеними симптомами, які часто йдуть рука об руку один з одним. Хворобливі відчуття такого роду найчастіше пов’язані з порушеннями в роботі дихальної системи. Але трапляється і таке, що їх провокують зовсім інші проблеми зі здоров’ям. Спробуємо розібратися, чому може виникнути біль у грудях під час кашлю, а також відповімо на запитання, як упоратися з такою симптоматикою.

Біль у грудях під час кашлю: анатомічні особливості та види болю

Кашель є природною рефлекторною реакцією організму на вплив подразників — запалення, пилу, патогенних мікроорганізмів тощо. Його основна функція — очистити дихальні шляхи для комфортного та безпроблемного дихання (1).

Серце, легені, органи травного тракту і великі судини іннервуються за участю однакових вегетативних гангліїв. Тому біль у цих органах однаково може сприйматися людиною як біль у грудях (2). При цьому кашльовий рефлекс посилює подразнення нервових волокон, що призводить до посилення болю. Тому пацієнти з різними проблемами зі здоров’ям можуть відчувати появу болісних відчуттів і посилення такої симптоматики на тлі кашлю, який також може мати різне походження.

Сильний біль у грудях під час кашлю сприймається хворими як досить тривожний симптом. Хоча насправді, причини їх виникнення можуть бути досить банальними. Визначити, що ж спричинило такий дискомфорт може сімейний лікар або пульмонолог. Він підкаже, біль у грудях під час кашлю що це і які методи лікування допоможуть впоратися з ним якнайшвидше.

Але при цьому дуже важливо описати лікарю особливості свого самопочуття:

  • де локалізується неприємна симптоматика: адже біль у грудях і спині під час кашлю сильно відрізняється від болю в ребрах тощо;
  • чи болить у грудях тільки під час кашлю або навіть під час звичайного дихання;
  • де концентрується біль — у лівому боці чи в правому;
  • як можна описати хворобливі відчуття — як гострі й різкі або як тупі й тягнучі.

Причини появи болю в грудях під час кашлю

Найпоширеніші причини болю в грудях під час кашлю включають банальне м’язове перенапруження внаслідок скорочення діафрагми. Тривалий виснажливий кашель, особливо сухий, може спричиняти такий самий біль, як і сильні фізичні навантаження. І це абсолютно природне явище, біль такого роду минає сам собою із часом.

Однак якщо з’явився під час кашлю біль у грудях, це може бути наслідком і інших чинників, зокрема:

  • Сухого плевриту. При такому захворюванні відбувається запалення оболонки, що покриває легені, а також внутрішню поверхню стінок грудної порожнини. Цей стан може розвинутися на тлі різних патологій як інфекційного (пневмонії, туберкульозу та ін.), так і неінфекційного (артриту, пухлин, травматичних ушкоджень, серцевої недостатності) характеру.
  • Остеохондрозу. У цьому разі біль виникає внаслідок защемлення нервів через зношення (руйнування) міжхребцевих хрящів. Такий стан може бути спровокований віковими змінами, травмами, неправильним способом життя тощо. Серед можливих проявів також оніміння кінцівок і скутість рухів.
  • Печінкової коліки. Цей стан розвивається в пацієнтів із жовчнокам’яною хворобою внаслідок закупорки жовчної протоки каменем. Зазвичай біль під час печінкової коліки локалізується в правому підребер’ї, проте може віддавати в груди, ключицю, шию та плече. При нападах кашлю посилюється, оскільки кашель може сприяти руху каменя.
  • Міжреберної невралгії. Такий стан пов’язаний з ушкодженням і запаленням міжреберних нервів, які відходять від спинного мозку і проходять під ребрами. Гострий біль у грудях під час кашлю може пояснюватися саме таким порушенням, і в цьому разі його часто порівнюють за інтенсивністю як удар струмом.

Це далеко не всі стани, які можуть спричинити біль у грудях на тлі кашлю (2). Однак варто визнати, що найчастіше дискомфорт і болючість усе ж таки з’являються на тлі звичайної застуди, зокрема й тієї, що ускладнилася трахеїтом, бронхітом або пневмонією. У цьому разі, щоб якнайшвидше впоратися з неприємними відчуттями, необхідно насамперед боротися з основною причиною його розвитку — болісним кашлем.

Бронхипрет® при лікуванні кашлю

Насправді, питання про те, як позбутися болю в грудях під час кашлю, необхідно ставити лікарю. Кваліфікований лікар визначить причину нездужання і допоможе підібрати максимально ефективне лікування.

Якщо неприємні симптоми викликані трахеїтом, бронхітом або пневмонією, терапія може включати:

  • прийом симптоматичних ліків для купірування болю, високої температури й загального нездужання, зокрема нестероїдних протизапальних препаратів;
  • прийом антибіотиків під час лікування болю в грудях під час кашлю, спричиненого бактеріальною інфекцією;
  • прийом ліків, які пом’якшують кашель, роблять його продуктивним і прискорюють одужання, наприклад, препарату Бронхипрет;
  • дотримання напівпостільного режиму в разі підвищеної слабкості та за наявності температури;
  • проведення дихальної гімнастики після нормалізації температури та загального стану;
  • дотримання дієти та посиленого питного режиму для якнайшвидшого одужання (3).

Якщо вас турбує біль у грудях під час кашлю, чим лікувати його розповість лікар. А Бронхипрет® від Біонорика СЕ стане надійним рятівником від надсадного, болісного кашлю, який ніяк не минає. Це препарат на натуральній основі, який містить лише рослинні екстракти з доведеною ефективністю, зокрема екстракти трави чебрецю, листя плюща (представлені в розчині та сиропі), екстракти трави чебрецю та кореня первоцвіту (пропонуються в таблетках).

Бронхипрет® від кашлю дає комплексний ефект:

  • має протимікробні властивості
  • пригнічує запальний процес, спровокований вірусною інфекцією, сприяє регенерації тканин;
  • полегшує кашель, скорочує частоту болісних кашльових нападів;
  • сприяє розрідженню мокротиння — робить кашель продуктивним;
  • усуває спазм м’язів дихальної системи, попереджаючи розвиток обструкції;
  • полегшує відхаркування і прискорює очищення дихальної системи (4);
  • пригнічує активність патогенних мікроорганізмів — збудників респіраторних захворювань.

Виробник пропонує кілька різних форм препарату, кожна з яких має свої переваги. Сироп дуже подобається дітям — вони п’ють його із задоволенням, і лікування відбувається без мук (при цьому засіб не містить цукрів і не шкодить дитячим зубам). Розчин є більш концентрованим, тому він дає швидший результат і є економічним у витраті та ідеально підходить дорослим любителям рідких форм. А таблетки є компактними та зручними, їх завжди зручно тримати під рукою, узяти на роботу, у дорогу та не пропускати лікування.

Усі форми препарату зручні в застосуванні, мають рослинний склад і вкрай рідко викликають побічні ефекти (перелік можливих побічних ефектів мінімальний) (5). Бронхипрет® відповідає міжнародним стандартам якості та має мінімум протипоказань.

Коваль Сергій Анатолійович

Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович
медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin